Poradnik K-pop'era: Tagi w fanfikach

7 comments
Ayy~ BaDooor Team ma mnóstwo pomysłów a oto kolejny z nich - Poradnik Kpopera. Co to ma na celu? Postanowiłyśmy stworzyć kolejną (tak, dobrze czytacie) serię notek, która przybliży wam pewne zagadnienia bycia fanem. Myślę, że można ująć to w taki sposób bo trudno jakoś inaczej to wytłumaczyć. Anyway tutaj liczy się też wasza inicjatywa. Chciałybyśmy, żebyście w komentarzach pisali co następnego chcecie zobaczyć w tej serii i co by was interesowało. Wtedy obie strony będą szczęśliwe, czyż nie? Dzisiaj zapraszam was na tagi, które pojawiają się w fanfikach. Ktoś kiedyś tego szukał na naszym blogu, więc pomyślałyśmy: Czemu nie?  Przy okazji małe ostrzeżenie - Bandur czyta i tworzy ficzki z gatunku yaoi, więc nie zdziwcie się, że pojawią się tutaj przykłady oraz wyjaśnienia z użyciem miłości męsko-męskiej. Nawet jeżeli ktoś jest na to uczulony, to i tak może przeczytać gdyż większość fanfikowych etykiet jest uniwersalna. Zacznijmy~Przygotowałam dla was listę z krótkimi objaśnieniami. Jeśli mam być szczera to tagów jest od cholery i jeszcze trochę a wszystko ogranicza wyłącznie fanowska wyobraźnia, która rzadko zna swoje granice. Umieściłam tutaj takie etykiety z którymi sama się spotkałam oraz te, które pojawiają się stosunkowo najczęściej bądź bardzo często. Generalnie przedstawione opisy są bardzo ogólne i odnoszą się do moich doświadczeń chociaż typowa teoria też się w nich znajdzie.


1. Fluff - fanfiki przypisane temu gatunkowi to urocze opowiadania, które mają na celu roztopić nasze serduszka. Pojawia się w nich dużo słodkich określeń, zdrobnienia, całuski, tulaski generalnie wszystko co można dopasować do wyobrażeń o delikatnej, czystej i nieskalanej miłości naszych bohaterów. Tag ten może mieć różne odmiany np, ultrafluff - ale to jest już słodycz do porzygu xd

2. Romance - czyli typowe romansidło opowiadające o wielkim uczuciu, któremu jak to w prawdziwym życiu zawsze musi coś poprzeszkadzać. Bohaterowie będą chodzić na randki, umawiać się na spotkania, trzymać za rąsie itd.

3. Angst - tutaj wchodzimy bardziej w uczucia naszych postaci, ich psychikę i odczucia. Zazwyczaj są to smutne opowiadania, które wywołują u nas chęć uronienia kilku łez albo całego ich wodospadu. Mogą mówić o rozstaniu, problemach w życiu, śmierci, utracie ukochanych i można by tu jeszcze sporo wymieniać. W każdym razie mają złapać nas za serce, czasem zmusić do refleksji. Takie opowiadanie będzie miało happyend lub nie ale wszystko zależy od pomysłu autora. W tym przypadku możecie się też natknąć na slightangst lub heavyangst - tego drugiego nie polecam czytać bo bardzo rozwalają emocjonalnie ;-; Często angst łączy się z tagiem tragedy, depression, selfharm albo tematami takimi jak anoreksja. 


4. Yaoi/yuri lub boyxboy/girlxgirl- fanfiki opowiadające o miłości homoseksualnej. Myślę, że są prawie tak samo popularne jak te o zwykłych związkach.

5. Idol x you - czyli co by było gdybyś mogła naprawdę być w związku w ukochanym idolem. Potocznie są to zwykłe scenariusze z jakąś wybraną sytuacją, ale spotkałam się też z fikami rodziałowymi o takiej tematyce.

6. Marriage/Marriagelife/Gaymarriage/Lesbianmarriage - wszystkie te fanfiki dotykają tematu życia małżeńskiego nie ważne czy homo czy nie. Zapewne natkniecie się też na Arrangemarriage, a więc taki do którego postacie zostały zmuszone.

7. Friendship - najnormalniejsze w świecie opowiadania o przyjaźni bohaterów, żadnej większej filozofii tu nie ma.

8. Schoollife/Highschoollife/Collagelife - jak zwał tak zwał. W takich opowiadaniach głównym tematem będzie typowe życie uczącej się osoby i towarzyszące temu zjawiska radości, smutki oraz wszelkiego rodzaju problemy. Można spodziewać się nawet miłości ucznia do nauczyciela (albo odwrotnie), intryg, kujonów, sportowców, głupich panienek, wyżej wspomnianej przyjaźni czy też oznaczenia bullying - na język polski tłumacząc często występującego szykanowania. Generalnie to co nam przydarza się w szkołach (albo tym jakże wspaniałym serialu TVN - Szkoła) zdarzy się i tutaj.


9. Childhood - przeczytałam w życiu kilka takich fanfików i te na które trafiłam były naprawdę urocze. Ten gatunek odnosi się do dzieciństwa postaci, dowolnie można tutaj manipulować wiekiem byleby liczył się jako okres bycia dzieckiem a nie koniecznie jeszcze nastolatkiem z grupy wiekowej 16-18 (chociaż nie twierdzę, że tego nie wolno bo tutaj też wszystko zależy od piszącego)

10. Comedy| Drama | Action | Fantasy | Horror | Thriller | - tutaj wszystkie opierają się na podanych gatunkach filmowych a skoro wiecie czego który dotyczy to w fanfiku też sie odnajdziecie. Oczywiście autorzy mogą dowolnie mieszać, robić abstrakcje, wymyślać co tylko chcą.

11. Psychological - tutaj wchodzimy w strefę bardzo ambitnych autorów, którzy poprzez swoje opowiadania chcą nam przekazać jakąś myśl najczęściej swoją własną albo cudzą. Generalnie ma nas zmusić do myślenia, będzie bardziej zawiły. Więcej tutaj rozwodzi się nad umysłem i postrzeganiem świata przez daną postać.

12.  Zombie / Apocalypse - zestawiłam te dwa gatunki ze sobą bo bardzo często się łączą. Sam motyw apokalipsy najczęściej widywałam w fikach z EXO i totalnym zaćmieniem słońca.


13. Mystery / Spy - wszelkie opowiadania kryminalne, zagadkowe w klimacie Sherlocka Holemsa czy Jamesa Bond'a. Jest w czym wybierać, uwierzcie.

14. Violence - fanfiki zawierające przemoc pod każdą z możliwych postaci.

15. Supernatual - w takim fanowskim tworze postacie będą posiadały wszelkiego rodzaju nadprzyrodzone moce od widzenia duchów, przez magię, latanie, panowanie nad żywiołami i inne takie zjawiska.

16. Vampires / Werewolfs / Angels / Demons - opowiadania w których nasze postacie spotykają lub sami są przedstawionymi powyżej postaciami.


17. Omegaverse / AlphaxOmega - bardzo rzadko czytam fiki z normalnymi związkami, więc jeżeli chodzi o yaoi wygląda to mniej więcej w ten sposób, że mamy wilkołaka lub wilkołaki, które albo będą ze sobą walczyć, albo się ze sobą kochać bo heatseason.

18. Roleplay - są to fanfiki pisane przez dwóch autorów albo w 99% procentach "fanfiki otwarte" czyli takie w którym każdy może wziąć udział odgrywają rolę konkretnej, przyjętej lub narzuconej z góry postaci. Przy okazji możecie znaleźć takie tagi jak - Facebookroleplay i Twitterroleplay.


19. Crossdressing - a to jest naprawdę ciekawa sprawa, którą polega na tym, że postać lub postacie w danym fiku po prostu się przebierają co niejednokrotnie zaprowadza naszych kochasiów do łóżka ^^;;


20. Crossover - tutaj zasada jest taka sama jak przy crossoverze z anime, tzn. łączymy ze sobą przeróżne gatunki np. baśń z filmem akcji albo wrzucamy bohaterów z Pora na Przygodę do Harryego Pottera <ok>

21. Brotherhood / Twincest - w pierwszym przypadku mamy do czynienia z fanfikami w których znajdziemy motyw rodzeństwa a w drugim pojawią się bliźnięta, bliźniaki czy bliźniaczki whatever.

22. Bromance - jak głosi definicja jest to bliska relacja dwóch mężczyzn bez tła seksualnego czyli jednym słowem homo z nich nie zrobimy xd


23. One-shot / Two-shot - są to fanfiki jedno lub dwu rozdziałowe, które niby mają być krótkie ale w praktyce i tak wychodzi inaczej.

24. Dribble / Drabble / Droubble  - opowiadanie w którym autor musi zmieścić się w limicie kolejno 50/100/200 słów.

25. Alternative Universe (AU) - świat w tym fanfiku to twór wyobraźni autora i nic tutaj nie musi zgadzać się z rzeczywistością.

26. Original Character (OC) - postać, która jest wytworem piszącego. Np. Dongwoo z Infinite będzie w fanfiku umawiał się z fikcyjną postacią Marry Ann.

27. Songfic - opowiadanie do którego napisania posłużyła piosenka. Zazwyczaj jej tekst przewija się pomiędzy czytanymi wersami, jest wklejany jako wypowiedzi bohaterów, na jego podstawie opisywane są sytuacje albo ma dla nas stanowić przyjemne tło podczas czytania bo skoro zainspirował autora to warto go odsłuchać.


28. Pregnancy - w tym wypadku bohaterka opowiadania zajdzie w ciążę z jakimś delikwentem. Przy czytaniu yaoi możecie napotkać tag mpreg - co oznacza nic więcej jak to, że np. Taemin zajdzie w ciążę z Minho. Można? MOŻNA!

29. Brotherlylove / Broxsis - miłość pomiędzy rodzeństwem, która niestety nie jest akceptowalna - kazirodztwo.

30. Smut - Seks, seks i jeszcze raz seks. Charakter tego fika będzie się zmieniał w zależności od tego z czym go połączymy a można dosłownie ze wszystkim nawet z fluffem!

31. BDSM - może ujmę to tak -> "50 Twarzy Greya".


32. Kink - tutaj mamy do czynienia z różnymi zobaczeniami np. dadykink - w fanfiku Seksiak X będzie zwracał się do Seksiaka Y - Daddy, a on sam będzie nazywany Baby Boy (ale to też może się zmieniać - autor panem).

33. OT5, OT12, OT7 - czyli wszystkie zespołowe paringi w jednymi fiku lub orgia z udziałem całego bandu <ok> . Tutaj znajdzie się też zagadnienie np. Kyungsooxeveryone - wtedy możemy być pewni, że w opowiadaniu Kyungsoo będzie sparowany z każdym z zespołu.

34. Rantingi - one również zaliczają się do tagów i tutaj szukamy albo według wieku albo #yolo i czytamy co nam się podoba xD

* General (G) - fanfik dostępny dla wszystkich, czytajta ile chceta
* PG (Parental Guidance) - czytany przez osoby do lat 12 (na dodatek za zgodą rodziców - taaa już to widzę <ok> )
* PG-13 - dla osób, które przekroczyły 13 rok życia (tutaj też niby zgoda rodzica)
* R (Resticted) - seksy, przemoc, przekleństwa
* NC-17 - dzieci tego nie przeczytają, więc wiecie tutaj może być mnóstwo różnych "złych" i zboczonych rzeczy
* M (Mature) - dla dorosłych? Jeden chun, yaoi to yaoi jak chcesz to czytasz ale nie każdemu może się spodobać bo tutaj występują fanfiki z tagiem smut
* Trigger Warning - to jest chyba jeden z najwyższych rantingów i w tym wypadku czytasz tylko i wyłącznie na swoją własną odpowiedzialność.

Osobiście czytam fanfiki po angielsku na serwisie asianfanfics.com. Tutaj są też fanfiki, które w całości dostaniecie tylko bo zasubskrybowaniu opowiadania. Dodatkowo poza wszystkimi wymienionymi tagami gatunkowymi możecie też wpisywać nazwy zespołów, paringów czy imiona poszczególnych członków.

~*~

Mam nadzieję, że ta lista pomoże tym, którzy w fanfikach jeszcze się nie odnajdują albo udzieli dodatkowych informacji tym, którzy już jakiś czas w tym siedzą. Opisałam naprawdę dużo tagów ale nie zapewniam, że są to wszystkie.

Jeśli ktoś poczuł ochotę na fanfika to zapraszam na bloga - wyświetlenia i komentarze bardzo mile widziane ^^ 


Do zobaczenie, Bandur ;3

Next PostNowszy post Previous PostStarszy post Strona główna

7 komentarzy:

 1. jezu, a ja całe życie myślałam że smut to skrót od smutny XDDDDDDDDDDDD pŁACZĘ
  dzięki wielkie za tę notkę! może zrobicie kiedyś post o swoich ulubionych ficzkach? hehehehehe B)
  pozdrawiam i no, weny życzę, bo uwielbiam waszego bloga!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witamy kolejnego komentatora, który postanowił się ujawnić! Co do smutów, to wydaje mi się, że każdy tak na początku rozumował, więc no stress ^^ Post o ulubionych ficzkach, powiadasz? Cóż, Dooors czyta tylko to co jej napiszę, więc nie masz jej o co pytać. Ja natomiast czytam bardzo dużo ale jak już wspomniałam są po angielsku, choć istnieje jedna polska autorka, którą czytam. Jeżeli chcesz mogę podać ci numer gadu-gadu albo jakiś inny kontakt i polecić dobre opowiadania. Pozdrawiam~ Bandur ;3

   Usuń
 2. Ja nieźle się orientuje w fanfikach(tak,tak,yaoi i smut xdxdxd).Przez całe kpopowe życie pisałam(i dalej piszę) pairtingi xd i raitingi xd.Zbyt dużo xd.XD
  Co powiecie na Wasze ulubione ,,pairtingi"?
  Hwanan xd

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałaś na myśli PARINGI, prawda? Zapewne wskoczył nie ten klawisz co trzeba ;) Cóż, Dooors już kiedyś podawała swoje ulubione parki z zespołów i jeżeli chcesz poczytać to klikaj tu: http://our-korean-dreams.blogspot.com/2015/01/challange-na-ferie-czyli-14-trudnych_28.html Jeżeli chodzi o mnie to najbardziej lubię 2min i JongKey do tego dochodzą inne kombinacje z tego zespołu. Poza nimi lubię naprawdę od groma paringów z różnych zespołów, których słucham a wymienianie ich zajęłoby zbyt dużo miejsca ;) Mam nadzieję, że odpowiedź była satysfakcjonująca. Pozdrawiam~ Bandur ;3

   Usuń
 3. Wow! Ile tego o_O Z tego wszystkiego to ja chyba wiem tylko co to smut, yaoi i yuri xD
  Ja bym chciała następną notkę wyjaśniającą takie słownictwo jak bias czy ub, chociaż wiem co to znaczy, ale nie wiem co oznacza rokkie (jakoś inaczej się to pisało, ale chyba wiadomo o co chodzi ._. ) Mam nadzieję, że szybko będzie następna notka i pozdrawiam (*3*)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem, tagów jest naprawdę niezliczona ilość, która robi wrażenie ;)
   Bardzo ciekawy pomysł na notkę! Taki "Słownik Kpop'era" mógłby się przydać wielu osobom, dlatego bardzo dziękuję za taką propozycję ^^ Myślę, że wkrótce go zrealizuję~ Wyczekuj cierpliwie.
   Pozdrawiam, Bandur ;3

   Usuń
 4. borze, wielbię Cię za ten post, naprawdę dziękuję! c":
  +czytałam większość Twoich fików, i są naprawdę świetne! <3

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli przeczytałeś/łaś post podziel się swoją opinią w komentarzu ^^ Jest to dla nas bardzo ważne ;)

+ Informujemy, że mamy włączoną moderacje, więc nie martwcie się, jeżeli komentarz nie zostanie od razu opublikowany na stronie. Po naszym zatwierdzeniu pojawi się on pod postem.